Справа “Краяну”: За що судитимуть Труханова та ще сімох фігурантів

Днями прокурори САП вручили обвинувальні акти восьми підозрюваним у заволодінні коштами місцевого бюджету Одеси під час придбання будівель ВАТ “ХК “Краян”, серед яких міський голова Геннадій Труханов

Справа "Краяну": За що судитимуть Труханова та ще сімох фігурантів

Тема розкрадання коштів при купівлі адміністративних будівель колишнього заводу “Краян” вже майже рік на вустах. На даний час справа вийшла на новий виток: вісім фігурантів, серед яких мер Одеси Геннадій Труханов, його заступник Павло Вугельман та низка чиновників Одеської міськради отримали обвинувальний акт. Поки що інформації стосовно де, та коли буде відбуватися перше судове засідання – немає. Depo.Одесавирішив пригадати, що саме “нарили” на Труханова і Ко детективи Національного антикорупційного бюро України та в чому звинувачують фігурантів справи.

Зазначимо, що мер Одеси Геннадій Труханов проходить у якості підозрюваного у справі щодо розтрати бюджетних коштів.

Деталі злочину

НАБУ та САП неодноразово розповідали про те, як саме відбувалося заволодіння бюджетними коштами, і навіть створили схему злочину. За даними слідства, у першій половині 2016 року мер Одеси Геннадій Труханов домовився з особами, які фактично контролюють ЗАТ “UAB Naster”, ТОВ “VALTON GROUP LP” та ТОВ “Девелопмент Еліт” про заволодіння коштами місцевого бюджету Одеси.

Слідство встановило, що для реалізації злочинного задуму у період з липня по грудень 2016 року Геннадій Труханов разом з іншими посадовими особами Одеської міської ради, використовуючи службове становище та всупереч інтересам територіальної громади Одеси вчинили низку дій, спрямованих на реалізацію задуму.

Зокрема, на переконання детективів, для створення умов для заволодіння коштами міського бюджету, задіяні особи на початку жовтня 2016 року підшукали та залучили до вчинення оборудки директора суб’єкта оціночної діяльності, який визначив наперед встановлену та завідомо завищену вартість об’єкта оцінки в сумі 185 млн грн.
Слідство вважає, що учасники корупційної схеми донесли депутатам міської ради завідомо неправдиву інформацію про невідкладність розгляду питання щодо придбання приміщення, обумовлену нібито необхідністю подання документів у визначені строки. Ймовірно, це було зроблено, щоб унеможливити або створити перешкоди депутатам та відповідальним особам на належне вивчення питання доцільності і економічного обґрунтування купівлі саме цієї будівлі.

Крім того, депутатів запевнили, що ціна на приміщення є об’єктивною, перевіреною уповноваженими посадовими особами профільних виконавчих органів ради та постійної комісії, які відповідали за підготовку проекту рішення, а витрати на його купівлю є економічно обґрунтованими, хоча насправді це було не так. Також Одеський міський голова повідомив депутатам недостовірну інформацію про співфінансування проекту з державного бюджету.

У НАБУ зазначили, що службові особи Одеської міської ради тривалий час не надавали Національному антикорупційному бюро України документи, підготовлені суб’єктом оціночної діяльності, в тому числі і на виконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ. Документи були вилучені працівниками НАБУ лише в результаті обшуку в приміщенні Одеської міської ради.

Пропустить через 17

Таким чином, на думку слідства, задіяні особи забезпечили ухвалення депутатським корпусом Одеської міської ради рішення про надання згоди на придбання у комунальну власність територіальної громади будівлі ВАТ “ХК “Краян” за завідомо завищеною ціною — у розмірі 185 млн грн. Отже, як вважають детективи, це голосування стало прикриттям для реалізації злочинного умислу під виглядом прийняття обов’язкового до виконання рішення колегіального органу.

За даними слідства, отримані від міської влади кошти фірма-продавець спробувала перерахувати компанії з ознаками фіктивності, керівник якої наразі перебуває в зоні АТО. Проте детективи НАБУ і прокурори САП запобігли цій спробі й домоглися накладення арешту на рахунки компанії-продавця будівлі.

10 фактів від НАБУ

Факт 1. Вартість придбаної Одеською міською радою будівлі, що раніше входила до майнового комплексу ДП Завод “Краян”, за 9 місяців зросла на 173,5 млн грн: на початку 2016 року приватна компанія придбала її за 11,5 млн грн, а вже у вересні 2016 року мерія Одеси сплатила за неї 185 млн грн.

Факт 2. Одеська міська рада профінансувала придбання будівлі за рахунок зменшення на понад 19 млн грн бюджетних асигнувань на галузь освіти та на більш ніж 36 млн грн – на галузь капітального будівництва.

Факт 3. Отримані від міської ради 185 млн грн фірма-продавець намагалася вивести через компанію з ознаками фіктивності. Детективи НАБУ, прокурори САП та Держфінмоніторинг завадили цьому та 21 грудня 2016 року домоглися арешту всієї суми предмету злочинного посягання.

Факт 4. У жовтні-грудні 2017 року один із депутатів Одеської обласної ради, який, за версією слідства, є бенефіціаром компанії-продавця будівлі, разом зі співучасником намагалися дати хабар детективу НАБУ в розмірі $500 000 в обмін на зняття арешту з рахунків компанії. Наразі депутат та його співучасник підозрюються у вчиненні злочину за ч.3 ст. 369 КК України. Зазначимо, що йдеться про депутата облради Олега Бабенка.

Факт 5. 18-19 грудня 2017 року детективи НАБУ отримали ухвали про проведення обшуків у ймовірно задіяних у корупційній схемі посадових осіб Одеської міськради. Проте вже 19-20 грудня 2017 року троє службових осіб ради, в тому числі і міський голова, виїхали за кордон і тривалий час в Україну не поверталися.

Факт 6. Загалом Одеський міський голова під різними приводами не повертався до України 57 днів.

Факт 7. У січні 2018 року вже на стадії досудового розслідування після отримання детективами ухвал на проведення обшуків у підозрюваних, після їхнього виїзду за кордон та фактично після повного виконання угоди купівлі-продажу, Одеська міськрада та компанія-продавець укладають додаткову угоду, згідно з якою вартість будівлі знижено більш ніж вдвічі – до 90 млн грн. Вказана угода досі не затверджена міськрадою.

Факт 8. 1 лютого 2018 року слідчий суддя Солом’янського райсуду Києва скасовує арешт частини коштів компанії-продавця у сумі 92,34 млн грн. 6 лютого за клопотанням прокурорів САП відновлено арешт усієї суми – 185 млн грн. 7 лютого у рамках розгляду скарги адвокатів на судову ухвалу від 21 грудня 2016 року той же слідчий суддя знову скасовує арешт коштів, накладений напередодні згідно з ухвалою від 6 лютого 2018-го. Прокурорами САП подано клопотання щодо арешту всієї суми предмету злочину.

Факт 9. 13 лютого детективи НАБУ повідомили про підозру вісьмом ймовірним учасникам злочину, при цьому чотирьом так би мовити “заочно” за місцем роботи – у порядку ст.278, ст.135 КПК України, оскільки на той момент їхнє місцезнаходження було невідоме. 14 лютого Одеський міський голова та його заступник повернулися в Україну та були затримані детективами НАБУ в аеропорту “Бориспіль”.

Факт 10. 15 лютого 2018 року суд обрав запобіжний захід у вигляді арешту з альтернативою внесення застави у розмірі 5 млн грн другорядним учасникам злочинної схеми – представникам приватних компаній, у той час як Одеського міського голову та його заступника, без участі яких, як вважають детективи, реалізація злочинного задуму була б неможливою, суд віддав на поруки народним депутатам України.

Источник

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *